جاذبه های شهرتوریستی گلمکان
عمليات اجرايي بند بتني ذخيره آب كشاورزي گلمكان چناران آغاز شد.
     به گزارش «ايرنا»، مدير آب و خاك سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي در اين مراسم گفت: اين بند با سازه بتني داراي ۱۳متر عرض، ۱۴متر ارتفاع، حوضچه آرامش، اتاقك شير فلكه، ۲۴كيلومتر شبكه و كانال انتقال آب است كه با ۱۴۰ميليارد ريال هزينه طي ۳۴ماه ساخته مي شود. حبيب ا... كريميان افزود: با ساخت اين بند و شبكه آبياري پايين دست، ميزان بهره وري آب از ۳۴درصد به ۵۱درصد افزايش مي يابد. وي افزود: افزايش بهره وري موجب كاهش تنش هاي آبي در تابستان و افزايش ۷۰درصدي درآمد براي كشاورزان مي شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:57  توسط جوادگلمکانی  | 

امام جمعه گلمکان:
به رغم توصيه‌هاي پيامبر(ص) بعد رحلت ایشان انحراف از اسلام حقيقي اتفاق افتاد

امام جمعه شهر گلمکان با اشاره به اتفاقات تاريخي که بعد از رحلت پيامبر اکرم)ص) افتاد، گفت: به رغم توصيه‌هاي پيامبر(ص) فتنه، انحرافات و زاويه گرفتن از اسلام حقيقي اتفاق افتاد.

 به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان، حجت‌الاسلام‌والمسلمين منصوري امروز 30 دي ماه در خطبه‌هاي نماز جمعه شهر گلمكان، افزود: گروهي از دنياپرستان و فتنه گران جهان اسلام را از فيض قرآن و عترت به نحو کامل محروم کرده و مکتب راستين اسلام را در معرض سختي‌ها و بلاهاي فراواني قرار دادند.

 وي به هفته وقف اشاره کرد و ادامه داد: مساله وقف يکي از مهمترين مسائلي است که حتي سابقه در امت‌هاي گذشته دارد و اسلام هم به نحو کامل ضوابط آن را بيان نموده است.

 وي به انحراف از مساله وقف پرداخت و گفت: متاسفانه مساله وقف که يک مساله ديني و اجتماعي است با حضور تفکر مدرنيسم در ايران در زمان رضاخان از دست علما و مراجع خارج شده و در قالب سيستم اداري به دست  افرادي که شايستگي نظارت را نداشتند، افتاد چنانکه در بسياري از موارد موقوفات در غير مسير شرعي و نظر واقفان عمل شد که تخريب و حيف و ميل و تصرف غيرمجاز وقف را در پي‌داشته است. 

امام جمعه شهر گلمکان در ادامه مباحث هفته‌هاي قبل خود به تشريح زمينه حاکميت اسلامي و ويژگي‌هاي حکومت ديني در مقابل حکومت سکولار پرداخت.


+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:55  توسط جوادگلمکانی  | 

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور در بازدید از مرکز بررسی بیماری های دامی گلمکان اظهار داشت : نگاه سازمان دامپزشکی کشور به این مرکز، نگاهی فراملی است.
دکتر امیر ابراهیم مقصودی فر گفت: تلاش سازمان دامپزشکی کشور این است که کمک های ممکن را در جهت راه اندازی هرچه سریع تر به این مرکز انجام دهد.
وی این مرکز را از مجهزترین مراکز تشخیصی سازمان دامپزشکی دانست و آنرا از جمله مراکزی دانست که باید نسبت به ارتباط آن با سایر مراکز معتبر تشخیصی در دیگر کشورها همت گماشت چراکه مرکز گلمکان مرکزی است که نقشی بارز در تشخیص بیماری های دامی داشته و بهره برداری از آن گام مهمی در ارتقای توان تشخیصی دامپزشکی و بالطبع کاهش بیماری های دامی و ارتقای بهداشت عمومی منطقه است
وی اظهار امیدواری کرد : در آینده نزدیک بسیاری از آزمایشات مختلف که در دیگر نقاط کشور توانایی انجام آن نیست در این مرکز قابلیت اجرا داشته باشد.

دکتر مقصودی فر یادآور شد : با توجه به اهمیت این مرکز، در آینده و سهمیه استخدامی بعدی سازمان دامپزشکی کشور، برای مرکز گلمکان توان کارشناسی و سهمیه ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد تا به بهترین نحو امکان ارائه خدمات آن برای استان خراسان رضوی و سایر نقاط کشور فراهم شود.
گفتنی است در این دیدار دکتر مشکوة، معاون بهداشتی و پیشگیری، دکتر نیازی، مدیر کل مرکز تشخیص و دکتر راعی مدیر درمانگاه ها و آزمایشگاه های سازمان دامپزشکی نیز حضور داشتند.
مرکز بررسی بیماری‌های دامی گلمکان یک مرکز مطالعاتی معتبر و دارای فارم‌های مطالعاتی دام و طیور است.

در این مرکز اغلب طرح‌های حوزه بهداشت دام استان که در سایر مراکز نیز کاربردی می‌باشد انجام می‌شود و عمده‌ اهداف احداث این مرکز مطالعه بر روی بیماری‌های بومی و غیربومی، تهیه بانک عوامل عفونی و بیماری‌زا، مطالعه بر روی منابع میکروبی غیربومی جهت تولید واکسن و غیره بوده است.

با  بهره‌برداری از مرکز ایزوله این واحد تحقیقاتی که هم اکنون در مراحل پایانی و تکمیل می‌باشد پژوهش و تحقیقات به طور بسیار گسترده‌تر و در سطوح ملی و منطقه‌ای انجام خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:53  توسط جوادگلمکانی  | 

عملیات اجرایی آبرسانی به شهر گلمکان چناران آغاز شد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به شهر گلمکان چناران خبر داد . به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی مهندس محمد طاهری روز شنبه در گفتگویی افزود : برای اجرای این پروژه 5/6 میلیارد ریال از اعتبارات عمرانی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در مدت شش ماه سرمایه گذاری می شود .


وی اظهار داشت : با اجرای پروژه نیاز آبی شهر گلمکان چناران با 13 هزار نفر جمعیت تامین خواهد شد . مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت : اجرای خط انتقال به طول پنج کیلومتر ، احداث مخزن جمع آوری 200 متر مکعبی و ایستگاه پمپاژ از جمله عملیات اجرایی آبرسانی به شهر گلمکان چناران است .

وی افزود : اصلاح شبکه و احداث مخازن براساس طرح جامع شهر گلمکان چناران از جمله برنامه های آتی شرکت آبفای خراسان رضوی است .

فرماندار چناران هم دراین مراسم گفت : آبرسانی به شهر گلمکان از طرحهای مهم شهرستان چناران است . سید علی حسینی با تقدیر از توجه شرکت آبفای خراسان رضوی در پروژههایی نظیر آبرسانی به چناران و مسکن گلبهار افزود : شاخص های شهری این شهرستان درموضوع آب و فاضلاب با همدلی و همکاری اهالی و اعضای شورای اسلامی شهر ارتقاء می یابد. شهر گلمکان چناران در فاصله 35 کیلومتری غرب مشهد واقع شده است .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:49  توسط جوادگلمکانی  | 

مجري طرحهاي انتقال نيروي برق شركت برق منطقه اي خراسان از احداث خط دو مداره طوس- گلمكان طي دو ماه خبر داد.
به گزارش روابط عمومي برق خراسان، مهندس مصطفي لگزيان با اعلام اين خبراظهار داشت: اين خط دومداره به منظور ارتباط دوخط 400 كيلوولت بين نيروگاههاي فردوسي به شيروان و فردوسي به نيشابور احداث مي شود. وي با اشاره به اينكه طول اين خط 18 كيلومتر است،افزود: هزينه احداث خط دو مداره طوس - گلمكان 58 ميليارد ريال است كه از محل اعتبارات شركت برق منطقه اي خراسان هزينه مي شود. مهندس لگزيان اظهار داشت: براي احداث اين خط 47 برج تكمداره جمع آوري مي شود و به جاي آن 45 برج دومداره نصب خواهد شد. وي تصريح كرد: احداث خط طوس گلمكان از نيمه مهر ماه آغاز شده وطي دو ماه آينده برقدار خواهد شد. مجري طرحهاي انتقال نيرو همچنين اظهار داشت بدليل اينكه خط جديد در مسير وحريم خط تكمداره قبل احداث مي شود، از تصرف واشغال زمينهاي زراعي مالكين در اطراف نيروگاه فردوسي ومسير خط خودداري شده كه اين اقدام موجب صرفه جويي قابل توجهي در هزينه هاي احداث خط دو مداره طوس – گلمكان شده است.
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:48  توسط جوادگلمکانی  | 

شهردار گلمکان از احداث دهکده و پارک گردشگری در این شهر در راستای ایجاد منطقه نمونه گردشگری خبر داد. مهدی حیدری اظهارکرد: با توجه به اینکه گلمکان طبق مصوبه هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده از اعتباراتی که برای مباحث فرهنگی، گردشگری و زیارتی اختصاص می دهند در جهت توسعه گردشگری در این منطقه استفاده خواهیم کرد.

شهردار گلمکان از احداث دهکده و پارک گردشگری در این شهر در راستای ایجاد منطقه نمونه گردشگری خبر داد.

مهدی حیدری اظهارکرد: با توجه به اینکه گلمکان طبق مصوبه هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده از اعتباراتی که برای مباحث فرهنگی، گردشگری و زیارتی اختصاص می دهند در جهت توسعه گردشگری در این منطقه استفاده خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه از جمله اهداف کلان و دراز مدت شهرداری توسعه گردشگری در شهر گلمکان است افزود: در این راستا شهرداری پیشنهاد احداث مجتمع های بین راهی کمپها و مراکز امدادی سیار و اورژانس 115 و همچنین مراکز درمانی مجهز به امکانات امدادی و محل توقف بالگرد از ابتدای جاده گلمکان تا چشمه سبز را پیشنهاد کرده است.

وی ادامه داد: انجام مطالعات برای مجتمع های آب درمانی، ورزش کوهنوری ،اسکی، صخره نوردی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: ایجاد دهکده های گردشگری اطراف چشمه سبز و احداث موزه مردم شناسی گلمکان به همراه نمایشگاه صنایع دستی و آثار باستانی و پارکهای گردشگری محلی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی اظهارامیدورای کرد که اختصاص اعتبارات به موقع و مناسب انجام پروژه های گردشگری این شهر را سرعت ببخشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:40  توسط جوادگلمکانی  | 

شهر گلمکان؛ منطقه اي ييلاقي است که در جوار کلان شهر مشهد واقع شده است. علاوه بر آب و هواي مناسب از نظر تاريخي و فرهنگي هم داراي بضاعت هاي بسياري است. اهميت دادن به ورزش از جمله مهم ترين زمينه هاي رشد و شکوفايي فردي و اجتماعي در هر شهر محسوب مي شود اما متاسفانه در شهر گلمکان که به مدت ۲ سال است از دهستان به شهر تبديل شده و داراي استعدادهاي زيادي در ورزش خصوصا ورزش کشتي مي باشد، هيچ گونه امکاناتي براي اين امر در نظر گرفته نشده است.شوراي ورزشي گلمکان در سال ۱۳۷۶ به منظور رشد و توسعه فرهنگ ورزش در گلمکان با همت خيران و ورزش دوستان تاسيس شد اما به دليل نبود امکانات و مشکلات در امر توسعه ورزش هنوز نتوانسته به صورت گسترده در شهر گلمکان فعاليت کند.مردم گلمکان در گذشته اي دور به ورزش کشتي و پهلواني علاقه زيادي داشتند و افرادي همچون زنده ياد پهلوان عباس گلمکاني، محمدحسن گلمکاني، حبيب اله گلمکاني که در استان و در سطح کشوري داراي مقام هاي زيادي بودند نشان دهنده استعداد ورزشي اين منطقه است. تيم کشتي گلمکان نيز در مسابقات استاني قهرمان مسابقات در سال ۷۶ شد.سالن کشتي که با همت خيران و پيشکسوتان ورزشي از سال ۱۳۷۶ تاسيس شده بدون اين که چشم داشتي به کمک مسئولان داشته باشد از سوي شوراي ورزشي و کشتي گيران اداره مي شود. کشتي گيران زيادي در سالن ورزشي کشتي به تمرين مي پردازند و در زمينه ورزش کشتي نزديک به ۴۰ نفر تحت پوشش بيمه قرار گرفته اند.پيشينه ورزش کشتي در اين شهر بر کسي پوشيده نيست و اين زمينه امروز در رشته هايي همچون دو وميداني، فوتبال، واليبال، تنيس روي ميز و... کاملا مشهود است. اما آنچه نياز است تا اين قوه بيشتر به فعل تبديل شود حضور افراد علاقه مند و مطلع از رشته هاي مختلف و فعال در يک کارگروه با پي گيري و برگزاري جلسات مستمر براي همکاري با مسئول ورزش شهر مي باشد.نبود سالن برگزاري مسابقات، نبود باشگاه ورزشي براي آقايان و خانم ها و عدم برگزاري کلاس هاي آموزشي و اصولي در رشته هاي مختلف براي افراد علاقه مند و نبود زمين چمن براي تمرين فوتبال از جمله مشکلات ورزشي اين منطقه است.
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:38  توسط جوادگلمکانی  | 

مسئول روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه خراسان رضوي گفت: خانه شهيد بافنده در گلمكان شهرستان چناران وقف خانه عالم و جماعت القرآن كريم شد.

سید محمد فتحي در گفت‌وگو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در مشهد، بیان کرد: در يک اقدام خدا پسندانه و همسو با سنت وقف خانواده شهيد علي بافنده منزل مسکوني خود را در شهر گلمکان وقف خانه عالم و جامعه القران کريم کردند.
 
وي با بيان اينكه منزل شهيد بافنده با متراژ 200 متر و ارزش ريالي حدود 600 ميليون ريال وقف شد، خاطرنشان کرد: اين اقدام خداپسندانه در راستاي ترويج فرهنگ اسلامي و قرآني همزمان با ماه پيامبر (ص) انجام شده است.
 
مسئول روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه خراسان رضوي بیان کرد: شهيد علي بافنده در 28 آبان ماه سال جاري در منطقه مرزي تايباد در درگيري با اشرار و سوداگران مرگ به درجه رفيع شهادت نائل شد.
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:35  توسط جوادگلمکانی  | 

شهردار گلمکان گفت: این شهرداری موفق به تملک و آزادسازی 80 هزار مترمربع اراضی افتاده و بلاتکلیف این شهر برای استفاده درکاربری های مختلف کرده است.

مهدی حیدری قبل از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: این شهرداری با استفاده از نقاشی دیواری و با کمترین هزینه در حال نوسازی دیوارهای پیر و فرسوده شهر و بهسازی نمای شهری گلمکان است. وی افزود: برخلاف باور عمومی، می توان با صرف کمترین هزینه در حوزه خدمات شهری، شهرها را به بهترین شکل آراسته کرد. وی اعلام کرد: شهرداری گلمکان آمادگی دارد تجربیات خود در این خصوص را در اختیار دیگر شهرداری ها قرار دهد.

حیدری در بیان دیگر فعالیت های شهرداری، اظهار داشت: شهرداری گلمکان در طول 32 ماه که از عمر ایجاد و فعالیت آن می گذرد، در طول این مدت، بیش از 90 درصد معابر شهر گلمکان را آسفالت کرده است.

شهردار گلمکان با اشاره به دستور استاندار خراسان رضوی مبنی بر ساماندهی و زیباسازی ورودی و خروجی شهرهای استان، عنوان کرد: به همین منظور تاکنون 46 هزار مترمربع از بلوار امام رضا(ع) این شهر زیرسازی و جدول کشی شده است. وی افزود: در حال حاضر نیز این پروژه در مسیر دوم این بلوار در حال اجرا است و امیدوارم با توجه به سرعت مناسب اجرا، این پروژه تا آخر سال مورد بهره برداری قرار گیرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:34  توسط جوادگلمکانی  | 

 

سنگ قبرها هم به لحاظ مجموعه گسترده ای که از معرفی شخصیت ها و انساب آن ها و آیات و احادیث و اشعار و سایر

 اطلاعات تاریخی که در آن لحاظ شده و هم از دیدگاه ویژگی هنری مجموعه بسیار خوبی را جهت بررسی تاریخ و

فرهنگ و هنر منطقه طی قرون گذشته در اختیار ما می گذارد.

 

طبق بررسی های به عمل آمده از سنگ قبرهای منطقه دشت توس عموما سنگ ها با کتیبه ای به خط خوش که

نشان دهنده بهره مندی جامعه محلی آن افق تاریخ از سطح و درجه هنری قابل قبول و متعالی است تزیین شده اند.

انواع سنگ قبرها:

1-سنگ طبیعی نافرم

2-سنگ طبیعی صیقلی و خوش فرم : بیشتر سنگ قبرهای جاغرق عنبران گلمکان اسجیل و ابرده از این نوع هستند.

3-سنگ قبر لاشه مثل گورستان های کنگ جاغرق ویرانی .

4-سنگ لوحی مانند قبور مایان وسطا و طرقبه .

5-سنگ قبر با سطح تخت و پشت مدور با تراش تزیین خیاری مانند قبور دهبار و ازغد .

6- سنگ قبر صندوقی بیشتر درویرانی وتبادکان .

7-سنگ قبرچارچوبه سنگی متعلق به دوره قاجاری و پیش تر در ویرانی و گلستان .

 سنگ قبرهای دشت توس عموما به صورت طبیعی و به حالت عمودی و افراشته بر روی قبر قرار گرفته اند .از حیث هنر

 حجاری و کتیبه نگاری خصوصا سنگ قبرهای صندوقی گلمکان نمونه عالی هنر حجاری منطقه را در طی قرون 10

و 11 به دست می دهد و خط های مورد استفاده شامل ثلث و نستعلیق و محقق می شود.

از نظر جنس این سنگ قبرها طیفی از سنگ سخت گرانیت مرمر رسوبی و هرکاره (نوعی از سنگ معروف مشهد و

توس ) و رودخانه ای می باشد .

از لحاظ قدمت و کهن بودن گورستان های حوزه دشت توس به ترتیب گلمکان مایان و ابرده دارای سابقه طولانی تری

هستند.قدیمیترین سنگ قبر در این بررسی ها متعلق به گورستان گلمکان سال 771 هجری است .

از لحاظ پراکندگی و تراکم سنگ قبر های بررسی شده می توان گفت در قرون 8و9هجری افزون بر توس مراکز ثقل و

کانون های مهم فرهنگی منطقه دشت توس به ترتیب شامل گلمکان مایان تبادکان ابرده واسجیل و در قرون 10 و 11

هجری گلمکان ابرده جاغرق و عنبران و زشک بوده اند.

به نظر می رسد که این کانون های فکری و فرهنگی پس از حملات ویرانگر مغول و سپس تیمور به توس و ناامن شدن

 این شهر کهن با مهاجرت و پناه بردن به این زوایه و عزلت نشینی اندیشه وران و نخبگان توس در این مکان های زیبا

و خوش آب و هوا و در حقیقت پناه جویی ایشان در دل طبیعت روحبخش منطقه رونق گرفته و بی تردید این ویژگی

طبیعت دره های جنوبی توس در روند تحولات و رونق فرهنگی آن بی تاثیر نبوده است .

بدبختانه موضع انفعالی و گوشه گیری آن ها و موقعیت خاص این مناطق باعث شده که این مناطق از چشم تاریخ نویسان دور

 بماند .بنا براین در  متون تاریخی موجود اطلاعات چندانی در این زمینه وجود ندارد و ناچار باید با دقت و وسواس بیشتری

 به اطلاعات ملحوظ در کتیبه های سنگ قبور این گورستان بپردازیم .حاصل این بررسی بی شک نخستین و جامع ترین اثر

 تحقیقی در خصوص مشاهیر متصوفه و عرفان توس طی قرون 8تا12 است .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:32  توسط جوادگلمکانی  | 

 

شهردار گلمکان گفت: نداشتن غسالخانه و سردخانه اموات از معضلات اين شهر تازه تاسيس است.
مهدي حيدري در گفت وگو با  مهر اظهارداشت: اموات اين شهر، جهت غسل بايد به چناران يا مشهد اعزام شوند و نداشتن غسالخانه بهداشتي و سردخانه اموات از کمبودهاي اين شهر نوپا است.
وي خاطرنشان کرد: آرامستان اين شهر تا دو سال آينده، گنجايش دفن اموات را ندارد و بايد با مطالعه و بررسي اراضي نزديک به شهر، مکاني ديگر براي اين کار معين شود.
وي با اشاره به اينکه اين شهر 55 شهيد تقديم انقلاب کرده است، ادامه داد: گلمکان دو بهشت صالحان و رضوان نيز دارد که هيچ کدام امکان دفن اموات را ندارد.
شهردار گلمکان بيان داشت: با توجه به منطقه گردشگري گلمکان، ادامه اعتبارات براي تکميل ورودي اين شهر و برطرف شدن مشکل سيل و سيلاب در آن لازم و ضروري است.
حيدري اظهار داشت: براي ايجاد ديوار ساحلي، پل و مسائل آبخيزداري در مسير رودخانه گلمکان لازم است که تدابيري انديشيده شود.
وي افزود: با توجه به اينکه متولي رودخانه ها آب منطقه اي است و مدت  دو سال از عمر شهرداري گلمکان مي گذرد، مکاتبه با آب منطقه اي شده که در جهت انجام مطالعات حريم، بستر، لايروبي، تهيه و طرح،نقشه اجرايي و تملک املاک در حريم رودخانه اقدام کنند که تاکنون از سوي آب منطقه اي اقدامي صورت نگرفته است.
وي گفت:شهرداري گلمکان در اواخر سال 89 اقدام به خريد ماشين آلات امدادي، خدماتي، تانکر آب رساني با ارزش ريالي 800 ميليون ريال کرده است.
شهرداري تنها نهاد دولتي خدمات رساني به مردم، در شهر جديد گلمکان است.


+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:27  توسط جوادگلمکانی  | 

{گلمکان در 36 درجه و 29 دقیقه عرض جغرافیایی  و 59 درجه و 9 دقیقه طول جغرافیایی و با ارتفاع 1420 متر از سطح دریا واقع است .}(1)

گلمکان از شمال به کوه تخت رستم از جنوب به شهر شاندیز از غرب به کوههای بینالود از شرق به روستای بیزکی و چناران و گلبهار محدود می شود .گلمکان برابر 90کیلو متر مربع مساحت دارد .و از نظر کلی دارای موقعیتی شمالی –جنوبی است .

       درسال 1289 ه.ش توسط ستاد فرماندهی وزارت جنگ بریتانیا مستقر در هندوستان کتابی چاپ شد که کاملا سری بود و فقط در اختیار سفیران و مقامات درجه اول سیاسی و نظامی آنها قرار می گرفت . د راین کتاب خصوصیات بسیار دقیقی از مناطق مختلف و روستاها ذکر گردیده که فرستاده انگلیسی ها مطالب آن را با حضور در مناطق مورد نظر گردآوری نموده و در اختیار دولت خود قرار داد تا در موارد لزوم از آن استفاده شود .مطالب کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران خراسان از کاظم خادمیان از این کتاب است .این نماینده گلمکان را این چنین معرفی می کند :

{گلمکان یا گلریز آبادی با ارتفاع 1403 متر از سطح دریا آبادی مرکزی نیم بلوک گلمکان منطقه مشهد خراسان است .در فاصله 30 مایلی (km27/48 )مشهد و 7 مایلی اردمه (km 26/11 ).

این جا از سه آبادی تشکیل شده است حاجی آباد با 150 خانه – قلعه یا قصر 150 خانه و پایین محله با 200 خانه و جمعا 500 خانه  . آب خوبی از آن جاری است . تدارکات در آن فراوان است .(همانطور که می بینید این جمله هدف نظامی آن ها را از تحقیقشان معلوم می کند .)

گلمکان بین اسجیل دولت آباد چناران و چشمه سبز است . این منطقه دارای آب و هوای خوب و زمین های حاصلخیز است .سکنه آن از دو طایفه تشکیل شده است : 1- فارس ها که تاجیک نامیده می شوند و در سه آبادی عمده منطقه به نام های حاجی آباد قلعه و پایین محله  که بر روی هم گلریز یا  گلمکان نامیده می شوند سکونت دارند .2 – کردها از طایفه حمزه کانلو که عده ای از آن ها کوچ نشین اند و دیگران در دیگر روستاهای منطقه زندگی می کنند .آب مصرفی آن ها عمدتا از نهری است که از چشمه سبز از میان روستاهای اصلی می گذرد و 4 سنگ آب دارد اما تعداد زیادی قنات هم در منطقه است .مالیات این نیم بلوک 2800 تومان نقد و 110 خروار غله شامل دو سوم گندم و یک سوم جو و یک صد خروار کاه کوبیده در سال است و شامل روستاهای زیر است :حاجی آباد-قلعه – پایین محله – تلخ آباد- آبقد- موا- قصرهلال – کورده – عبدل آباد- سلوجرد- پای آباد- حسین آباد - فتح آباد - احمد آباد - دهنان- کترنه .

کل جمعیت نیم بلوک تخمینا 750 خانوار یا 3000 یا 3500 نفر است .}(2)

در سفر دوم ناصرالدین شاه به خراسان در حین سفر از سمت قوچان به مشهد ، که به قلم خود او نوشته شده اینچنین آمده است:

{" در دامنه کوه قصبه شاندیز و گلمکان و بعضی از قری و مزارع این دو بلوک که از دور پیدا بود .سمت دست چپ کلاته شاه بند چنگ کلاغ مسکن طایفه حمزه کانلو جزء گلمکان ، کلاته حبشی مال پیزکی است ."}(3)

جای تعجب است که شباهت های بسیار بین مطالب سفرنامه ناصرالدین شاه به سال 1286ق و کتاب چاپ شده در وزارت جنگ بریتانیا در هند (سال 1289 ش ) وجود دارد . گویا فرستاده انگلیس یک نسخه از کتاب سفرنامه ناصرالدین شاه را که حدود 50 سال قبل از او به این نواحی آمده بود را در دست داشته است چون حتی ترتیب ذکر نام روستاهای اطراف گلمکان هم در هر دو یکی است و تنها تفاوت های اندکی در این دو موجود است مثلا در کتاب وزارت جنگ بریتانیا روستای معوا "موا" و و پی آباد "پای آباد" و ده نو هاشم خان فراشباشی " دهنان " و کترنا "کترنه " آورده شده است .  (نام ها از روزنامه سفر خراسان )

 

(1)فرهنگ جغرافیایی آبادیها و مکان های مذهبی – محمد حسین پاپلی یزدی

(2)فرهنگ جغرافیایی ایران خراسان – کاظم خادمیان

(3) سفرنامه خراسان – نوشته ناصرالدین شاه


+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 10:22  توسط جوادگلمکانی  |